Samsun Çarşamba

Samsun Çarşamba

Yazar 1 Yorum 208 views

Samsun Çarşamba Yöresi

Sevili okurlar bugün sizlere güzel mi güzel gerek insanı , tarihi , kültürüyle memletim olan Samsun Çarşamba ‘yı anlatıp tanıtmaya çalışacağım . Herkesin memleketi kendine güzeldir derler gerçekten öyle Çarşamba başka biryer eminim çarşambalı olmayanda gelip gezdiğinde çok sevecektir. Memleketim olan çarşamba ile tanışmam yaklaşık 5 , 6 yaşlarında oldu tabi biz köyünde kalırdık gerçi o zamanlar pek de birşey anlamıyorduk , en sevdiğimiz şey ırmak kenarına gdip balık tutmak büyüklerimizle gider o güzel balık tutma sabrını ve sevincini olta ile bekleyerek yaşardık. Tabi yılların geçmesiyle bunları kendimiz yapar dahada bir sevinirdik , yazları fındık zamanı geldiğinde herkeste o tatlı telaş fındık toplama çabası sabah 5 buçuk gibi kalkıp sıcak bastırmadan 8 buçuğa kadar toplanırdı sonrasında eve gelip kahvaltı yaptıktan sonra tekrar tarlaya gidip öğle sıcağı vurunca eve gelip öğle yemeğini yenir ve bir süre istirahat edilip dinlenilirdi. Bu arada biz çocuklar hemen ırmağa yüzmeye giderdik o yorgunluğu terlemişliği suyun tadıyla çıkarırdık. Köydeki okulları az çok bilirsiniz tek sınıfda 1 den 5 e kadar herkes aynı sınıftaydı toplam öğrenci sayısı 30 ile 35 arasındaydı tek öğretmen tek sınıf herkes aynı sınıfta bence o günler güzeldi tabi daha sonra öğrenci sayısı az olduğundan kapatılmış ve belde ‘ de bulunan okula taşınmış. Birazda Samsun Çarşamba köylerinde yaşayanlar geçimlerini nasıl sağlarlar bundan bahsedeyim. Genel olarak köy halkı’nın % 90 ı tarım ve hayvancılıklar uğraştığı gibi Samsun Çarşamba köylerinde ‘de bu aynı çoğu koyun, keçi bakıp yaylalara götürür uzun süre orada kalır , kimileri büyük baş hayvancılık yapar yani alım satım kurban’a hazırlık kimileriyse hayvancılığın süt , yoğurt , peynir ,Tereyağı , ek olarakta tavuklardan yumurta , zamanı ise kırçan dediğimiz dikenlerin ucunda olur gerçekten tadı muazzam bir lezzettir yanı sıra mantar Dağ Mantarı sabahın ilk ışıklarında çıkılır ve ormanlarda gün boyunca toplanır zamanı geldiğinde bu hepsi alınıp çarşı ‘ da satmak için götürülür ve satılıp evin ihtiyaçları karşılanır. Asıl gelir ise Fındık yanı sıra Şeftali Üreticiliği keza köylerde eskisi kadar olmasada Tütün , Mısır , Buğday temel ihtiyaçlar dışında satılarak ihtiyaçlar da karşılanıyor.

Samsun Çarşamba Yumurta Topuk Ayakkabı

Çarşamba yumurta topuk ayakkabı

Gelelim tabiri caizse zurnanın zırt dediği noktaya Çarşamba Yumurta Topuk Ayakkabı nedir ne değildir , nasıldır bundan bahsedelim. Ayakkabılarımızın tarihi 1800 lü yıllara kadar dayanıyor çarıktan esinlenerek yapılmış ve bu şekilde ortaya çıkmıştır , Yumurta Topuk Ayakkabı ‘nın en büyük özelliği ise tek parça deriden yapılması ve kösele tabana çakılmasıdır ayakkabıda dikiş bulunmaz esnek ve çok rahattır giyenler birdaha vazgeçemiyor. Özellikle ayakkabının sivri burunlu olması’da dikkat çekiyor son yıllarda trend haline gelmesiyle yurt dışına’da satışlar yapılıyor. Bundan yıllar önce Eski Türk Filmleri oyuncularından ünlü sanatçılar Kadir İnanır ,Cüneyt Arkın ,İbrahim erkal ve çoğu sanatçının giydiği ayakkabıydı. Ayakkabının özellikleri faydaları saymakla bitmez , Öncelikle ayağı terletmez , koku yapmaz , rahattır , ortapediktir , Çarşamba Yumurta Topuk Ayakkabı özel bir ayakkabıdır tamamen el işçiliğitir fabrikasyon üretimi yoktur . Ustalar yılların vermiş olduğu tecrube ile ayakkabıları günümüze kadar getirmeyi başarmıştır ve en sevilen ayakkabı halini almıştır . Ayakkabının bir diğer özelliği ise topuğuna basarak giyilir fakat topuğunda kırılma zedelenme olmaz deri olduğundan çekildiğinde düzelir. Yine bir başka özelliği ise 7 den 70 e genci yaşlısı herkes bu ayakkabıyı giyiyor ve gerçekten bu ayakkabının rahatlığını giyen bilir.

Samsun Çarşamba Sekiz Köşe Kasket

Çarşamba sekiz köşe kasket

Evet sıra geldi meşhur Çarşamba Sekiz Köşe Kasketi ‘ni tanıtmaya gerçi Elazığda ‘ da bayağı meşhur olan Sekiz Köşe Kasket Çarşambamızda ayrı bir meşhur ve ayrı bir havadadır neden mi ? Çarşamba Yumurta Topuk Ayakkabısı ile Sekiz Köşe Kasket birleştiğinde ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor bu da ününe ün katıyor. Fotoğraftaki sekiz köşe kasket çeşitlerinden en yaygın olanı düz lacivert renktedir ve çarşamba yöresinde en çok bu kullanılır . Herkesin başında bu kasket bulunur takmadan dışarı bile çıkmazlar anlayacağınız çarşamba insanı sekiz köşe kasket ile bu kadar bağdaşmış durumdadır vazgeçilmezdir. Sekiz Köşe Kasket Çarşambaya özgüdür fakat patentini zamanında elezığ almıştır her iki yörede kullanmaktadır bu tarihi değerimizi sürdürmeye devam etmektedir. Bu kasketin her bir köşesinde anlam yüklü , delikanlılık , yardımseverlik , yiğitlik ,mertlik , her bir köşesi vatanseverlik anlamı taşır . Herkese çarşambayı gezmeyi bu güzel tarihleri görmeyi tavsiye ediyorum..

Samsun Çarşamba Çivisiz Çamii

Çarşamba çivisiz camii

Bu caminin en büyük özelliği adından ‘ da anlaşıldığı gibi Çivisiz olması tek bir çivi bile çakılmadan ayakta duran bu camii yığma tekniği ile yapılmıştır. Depreme karşı dayanıklıdır bunun sebebi ise deprem takozu kullanılmasıdır, belirli teknikler ile her bir şimdiki kolon dediğimiz o zamanki beşon tarzı ağaçlar dikilerek aralarına yığılarak inşaa edilmiştir. Deprem sırasında beşik gibi sallanır sebebi deprem takozu kullanılmasıdır. Çarşamba Çivisiz Camii rivayetlere göre 800 yıllık olduğu söylenmektedir Camii pelit ağacı kullanılarak yapıldığı bilinmektedir . Pelit , meşe , gürgen gibi ağaçların çok sağlam olduğu bilinir buna istinaden 1990 yıllarında yurtdışından bilim adamları gelerek Çivisiz camii ‘den örnek alıp 8 asıra dayandığını ortaya çıkartmışlardır . Cami tarihi duyguları bir’e bir yaşatmaktadır ve halen ibadete açıktır yaklaşık 250 kişilik kapasitededir. Çarşambaya yolunuz düşerse eğer gidip görülecek olan yerlerden birincisidir.

Samsun Çarşamba Çakmak Barajı

Çarşamba çakmak barajı

Baraj 1985 ve 1988 yılları arasında DSI (Devlet Su İşleri ) tarafından kurulmuştur .Barajın kurulma amacı içme suyu tesisi olarak kullanılmak istenilmesidir Çarşamba Çakmak Barajı yaklaşık 6 .5 km uzunluğundadır. Barajın bulunduğu bölgede baraj kurulmadan önce yaşayan insanlar varmış eskilerden dinledim şimdi suyla kaplı bölgeden yaya olarak başka köylere gidiyorlarmış. Gelelim barajın heybetine burda gördüğünüz resim sadece sonuna doğru bir kısmı baraj gerçekten derin ve geniştir barajın birde “doğuş” diye adlandırılan bir kısmı vardır bu kısımda suyun fazlasının ırma’ğa akması için devasa büyüklükte kapakları mevcuttur , yağmurlu günlerde baraj suyu yükseldiğinde bu kapaklar biraz açılır ve suyun akıtılması sağlanır. Çarşamba Çakmak Barajında en çok sazan ve aynalı sazan balığı bulunur yanı sıra Söğüt Balığı ‘da bayağı bilinir ve gerçekten harika bir tadı vardır . Hamsiye benzer sırtında yeşil söğüt yaprağı şeklinde bir simge işaret vardır , hamsinin tatlı su versiyonudur da denilebilir. Eskiden baraj taştığında barajın kıyı çevresi orman olduğu için sel ağaçları kopartıp ırmak boyunca başka köylere taşırmış bunu fırsat bilen köylü ırmak kenarına odun toplamaya giderlermiş.
Samsun Çarşamba Haber, . Samsun Çarşamba Gezilecek Yerler , Samsun Çarşamba Havaalanı , Samsun Çarşamba Nüfus ..

İnceleme Sonucu

Güzel Memleketim Samsun Çarşamba gezip görülecek tarihi çok umarım yolunuz düşer.
9.2

1 Yorum

  1. Samsun candir gerisi yalandir bir karadenizli olarak samsun sehrini gezmeye tavsiye ederim.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Admin