Giresun Kalesi Karadeniz

Giresun Kalesi Karadeniz

Yazar Yorum Yap 114 views

Giresun Kalesi , Karadenizin en gözde şehirlerinden biri olan Giresun fındığıyla meşhur bir ilimizdir. Fındık denildiğinde ilk akıla gelen GİRESUN dur. Giresun karadeniz de gezip dolaşacak en güzel yerlerden biridir. Giresun Kalesi Giresunun merkezinde bulunur şehre yüksek manzarası ile tam anlamıyla hakim olmuştur , yerli ve yabancı turistlerin de bir hayli ilgi ve odağı olmayı başarmıştır. Giresun Kalesi Tarihi Bilgi ‘si yaklaşık milattan öncelere kadar dayanmakta bu eşsiz tarih görebileceğimiz en eski yapılardan da biridir. Giresunda en iyi yer neresi derseniz buraya tam da Giresun Kalesi diyebiliriz geceleri ay ışığında ve şehrin tüm güzelliğiyle efil efil rüzgarın sesiyle saatlerce seyredebileceğiniz , Gündüzleri ise ayrı bir güzellikle Karadeniz ‘i karşınızda görebileceğiniz muazzam bir yerdir. Kale yakınlarında Giresunlu Feridunzade Osman Ağa ‘ nın mezarı bulunmaktadır . 1912 yılında balkan savaşına katılan Osman Ağa 1.Dünya savaşında ‘ da ruslar ve ermenilere karşı savaşmıştır. Bu tarihi mezarı da ziyaret edebilir ecdadımızı saygı ve sevgiyle anabilirsiniz. Giresun Kalesi Nerede diyecek olursanız Kale Giresun Merkezdedir Giresun Kalesi Efsanesi ‘ni hepinizin gidip , görüp yaşamasanını tavsiye ediyorum.

Giresun Kalesi Konaklama Yerleri

Giresun kalesi
Giresun kalesi

* Lonca OTEL (Kaleye uzaklık 1 km) + Ücretsiz Kahvaltı FİYAT 280 – 330 ₺ arası
* Serenti Pamuk OTEL ( Kaleye uzaklı 0.1 km ) + Ücretsiz Kahvaltı FİYAT 300 – 340 ₺ arası
*Osman Bey OTEL (Kaleye Uzaklık 0.3 km )+ Ücretsiz Kahvaltı FİYAT 250 – 300 ₺ arası

Kale Yakınında Gezilecek Yerler

1- Giresun Adası
2- Giresun Müzesi
3-
Millet Bahçesi
4-
Seyyid Vakkas Türbesi
5-
Giresun Adası Botantik Bahçesi

Kalede Neler Yapılır ?

Bölgede tarihi gezintiye çıkıp araştırma yapabilirsiniz . Yanı sıra doğanın yemyeşil örtüsünde ailecek piknik yapabilir kamp kurabilirsiniz. Kale yakınındaki mekanlarda güzelce zaman geçirebilirsiniz.

Giresun Geneli Gezilecek Yerler ?

Giresun Kalesi Nerede ve giresun geneli gezilecek yerler neresi diye soracak olursanız sizlere bir çok yer bilgi detay verebiliriz. En güzel yerleri sizler için araştırıp sıraladık. 

1- Giresun Alucra
–Alucra Giresun İline 150 km uzaklıkta olup yaklaşık nufusu 22.000 dir. ALucra belediyesi 1892 yıllarında kurulmuştur. İlçede yaşayanlar çoğu esnaflık ve işletme ile geçimini sağlamaktadır . Alucra ismi ise eskiden aluç ağaçlarının çok olmasından ve ismin buradan geldiği öngörülmektedir.
2- Giresun Bulancak
— Bulancak Giresunun eşsiz ve güzel ilçelerinden biridir. Giresun ile bulancak arası yaklaşık 10 km mesafededir. Özel araç ile Giresun merkezden 10 ila 15 dk arasında varış sağlayabilirsiniz. Gezilecek yerleri çoktur. Bunlar başlıca sırayalacak olursak.
#- Acısu Kaya Klisesi
#- Burunucu Köyü Çevresi
#- Sarayburnu Camii
#- Paşakonağı Yaylası
#- Meryem Ana Kaya Tapınağı
Buraları gönül rahatlığı ile gezebilir , araştırabilirsiniz. Yeme ,içme, konaklama yerleri gayet uygun fiyattadır. Bulancağa gidipte o güzel eşsiz yemeklerinden yemeden dönmek olmaz.Kış aylarında olsanız Hamsi tava , hamsi buğulama yemenizi tavsiye ederdim gerçekten hamsi lezzeti alıyorsunuz tadı birbaşka.

3- Giresun Tirebolu
Giresun ile Tirebolu arası yaklşık 47 km arasındadır. Şehrin doğusunda ve deniz mesefesindedir. Tirebolu oldukça güzel bir yerdir gerek denize yakın mesafe olması gerek düzlük olması gerçekten iç açıcı bir ilçedir. Köylerine gitmenizi hatta fındık zamanı ise fındık toplamanızı tavsiye ederim dik yokuşları ve fındıklıkları vardır. Yağmurlu havası ile de bilinir yağmura her an yakalanabilirsiniz . Gerçi karadenizin her yeri öyledir fakat tirebolu bir başkadır. En çok gezilecek yerleri ise şöyledir .
#- Tirebolu Kalesi
#- Bedrama Kalesi
#- Tirebolu Saint Jean Kalesi
#- Tirebolu Belediye Plajı

Bu tarihi yerleri gezebilir, piknik yapabilir günün tadınıda plajda çıkarabilirsiniz. Giresun kalesini ve yakın çevresini öğrendik aklınıza takılanı yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

İnceleme Sonucu

8.9
Sonraki konu »

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Admin