Çocuk Psikolojisi | Çocuk Psikolojisinin Önemi

Çocuk Psikolojisi | Çocuk Psikolojisinin Önemi

Yazar Yorum Yap 174 views

Çocuk Psikolojisi ‘nin Önemi Nedir ? Detaylarıyla sizlerle..

Dünya genelinde yaklaşık 140 milyon Anne Babasız ( Yetim ) çocuk bulunmakta , yetim diyoruz çünkü Anne Babanın var oluşu hiç bir anlam ifade etmiyorsa yaşamış veya yaşamamış hiç bir anlamı yok.  Bu çocukların her biri ayrı hayaller içerisinde yaşamakta. Kimileri yetimhanelerde , kimileri evlatlık alınmış , kimileri hayatın gerçekleri ile iç , içe bırakılmış bu çocukların anne babaya en çok ihtiyaç duydukları zaman 0-6 yaşdır. Bu yaşa kadar eğer anne babalarını hiç tanımamışlarsa aslında o kadar da zor olmayacaktır bu duruma, alışmış olmak yada anne babayı yetimhanedekiler zannetmek veya akrabayı anne baba bilmek tabi bu yaşlarda bir çocuğa bir şey ifade etmez , taki yaş ilerleyip bu durumu öğrenene kadar. Çocuk Psikolojisi  oldukça hassastır eğer küçüçük bir çocuğun yanında Anne ve Babası yoksa ve bu çocuk bunu biliyorsa hayatta tüm yük sırtındaysa canından bir parçaymış gibi düşünülmüyorsa vahhh. !

Çocuk Psikolojisi Anne Baba Rolü

Bu Anne Babanın haline vah bunun hesabını nasıl verecekler hem bu dünyada hem ahirette. Eğer ölüm durumu yoksa tabi , çünkü günümüzde çocuklar yapılıyor fakat belli bir süre sonra ayrılıklar başlıyor düşünce yok , Olan Çocuklara oluyor.! Peki neden çocuğu yapmadan önce düşünmediniz ? “Çocuğumuzu” anne babasız bırakırmıyız. ? Yada gelecek hazırlayabilirmiyiz ? Bu düşünceler içerisine girdiniz mi ? Eğer düşünmüş olsaydınız 140 milyon çocuğun yaklaşık 80 milyonu , Anne Babası ayrıldığı için bu sevgisizliğe bu eksikliğe mahkum edilmezdi.! Küçücük çocuğun gözyaşları Anne Baba isteği hep bir tarafının eksik oluşu hayatta yapılan en büyük kötülüktür.

escort antalya

Çocuk Psikolojisi ‘nin Önemi Anne Baba Etkisi

Çocuk psikolojisi anne baba etkisi

Küçük çocuklar her zaman Anne , Baba ya ihtiyaç duyarlar öyle değil mi ? Eyy Anneler , Eyy Babalar sizlerde küçükken Anne ne ve Babalarınıza ihtiyaç duymadınız mı ? Onlar sizi bırakıp gittiler mi ? Gittiyseler bile sizlerde bundan ders çıkartıp aynı hataları tekrarlamamanız gerekmiyormuydu ? Velhasıl bu durumda kalan çocukların hayatının ne kadar zor olacağını düşünüyormusunuz ? Peki hayata nasıl tutunacaklar ?

Okul Çağı

İlk adımlarını kimlerle atacaklar veya okul çağında ilk hazırlıklarını kimler yapacak , kimlerin ellerini turacaklar ? Düşünsenize her bayramda Anne Babalar çocuklarını hazırlar bayramlaşır gezdirir o mutluluğu tarif edebilirmisiniz ? Peki Anne Babası yanında olmayan çocuklar ne yapacak ? Bu süreci nasıl atlatacak zaman onlar için nasıl geçecek gündüzler nasıl bitip geceler nasıl sabah olacak! Yıllar nasıl geçecek belki hergün içleri cız edip kalpleri hızlıca atıp Anne Baba diyecekler , nerdesiniz diye haykıracaklar. Bu çocuklar bir gün büyüyecek evet kimi doğru yolda olacak belkide kimisi yanlış yolda fakat bu çocukları bırakan Anne Baba hiç utanmayacak mı , içleri sızlamayacak mı ? Belki olacak evet ama iş, işten geçmiş olacak.

Çocuk Psikolojisinin Önemi Okul Çağı

Çocuk psikolojisi okul çağı

Eğitim öğretim bildiğiniz gibi başlıca unsurlardandır fakat gel gelelim Anne Baba yoksa eğer okul çağına gelmiş çocuklar , bir hayal kırıklığı da buradan yaşıyor . Çünkü hiç kimse Anne ve Babanın yerini tutmaz hiç bir sevgi Anne Baba sevgisinin önüne geçemez. Elin kesildiğinde ne kadar canın yanar ? Karşındakinin kesildiğinde ne kadar yanar ? Canından can olmayınca bu hissi anlayamamaz kimse. Çocuk Psikolojisi bu yaşlarda Anne Baba eksikliği yüzünden çok derin kayıplar yaşar ve ciddi derecede bozulur. Heleki Dövülen Çocuğun Psikolojisi bambaşkadır . Anne Baba Sevgisi yaşam boyunca hep içinde ukte kalır , çocukluktan başlayan bu Psikoloji yolculuğu ömür boyu devam eder. En büyük etken ise okul çağlarında ! Herkesin Anne Babası yanında olurken bu çocukların yanında Anne Babanın olmaması çocukları derinden sarsar veya düşünün doğum gününde herkesin anne babası yanındayken bu çocukların Anne Babası yanında olmayacaktır.

Hastalıkta Kim Düşünür

Hasta olduğunda , iyi olduğunda hüzün anında ve sevinç anında tabi bu sevinç anı fazla uzun sürmüyor çünkü sevincini paylaşacağı bir anne babası yok yanında. Bu çocuklar nasıl ülkeye yararlı birey haline gelecekler ve gelecekte de nasıl bir hayat kuracaklar ? Hadi başardılar diyelim bunun sevincini dahi paylaşamayacaklar. Evet Anne ve Baba adayları bunları iyi okuyun iyi anlayın derim.

Evlilik Çağı Ve Sonrası

Çocuk psikolojisi evlilik çağı

Evet çocukluk çağı dedik zaman su gibi akıp geçti derler fakat Anne Babasız çocuklara zaman nasıl geçmiştir anlatılmaz yaşanır Allah kimselere bu acıları yaşatmasın. Hep eksik hep eksik Erkekler Askerlik çağında kızlarsa evlilik çeyiz bohça yine bir yanları eksiktir. Gülüşlerin arkasında hep bir hüzün saklıdır mutlu gibi yaparlar ama tam anlamıyla mutluluğa ulaşamazlar . Hadi diyelim erkekler bir şekilde başının çaresine baktı , kızlar da o kadar güçlü olabilecek mi ? Vefat durumunda insana bu kadar koymaz yani ona yapılacak bir şey yok fakat ayrılma , terketme , sahip çıkmama veya Baba yada Anne tekrar evlendiğinde gelecek kişinin çocuklara iyi davrarmaması en acı olaylar da bunlardır. Çocuk Psikolojisi Nasıldır yetişkinlik çağlarına kadar uzanır ve kötü anılar hiç bir zaman gözlerinin önünden gitmez. Kendi ailelerini kurup çocuklarıda olduğunda işte tüm hayallerini çocuklarına yaşatmak için ellerinden geleni yaparlar.

Çocuk Psikolojisi Son Bölüm Not

Not Sevgili Anne Baba adayları ve Anne Babalar öncelikle adaylar evlenmeden önce iyi düşünün , hadi diyelim evlendiniz hemen çocuk yapmayın baktınız çocuğunuza oldu bu son durağınız olsun artık bunun ömür boyu sürmesi gerek , neden mi ? . Eğer bir gün olurda ayrılmak isterseniz anlaşamamazlık olup her tartışmayı bahaneler tetiklerse sabredin , çocuğunuzu veya çocuklarınızı gözünüzün önüne getirin hep ilk düşenmeniz gereken onlar olsun . Sizler bu çocukları düşünmezseniz emin olun hiç kimse düşünmez. Çünkü sizin çocuklarınız sizin canınızdan parça hiç kimse sizin düşündüğünüz kadar düşünüp sizin sevebileceğiniz kadar sevemez. Gel gelelim Anne ve Babalar eğer aklınızda ayrılık varsa hemen bu düşünceyi aklınızdan silin çocuklarınız için bunu yapmayın. Çocuklarınız öfkelerinizin kurbananı olmasın.

5 Yaş Çocuk Psikolojisi Hakkında

Peki Çocuğun Psikolojisi Nasıl Düzelir bunu düşünün ömür boyu bir iz gibi taşırlar bu yarayı. 5 Yaşa Çocuk Psikolojisi Hakkında veya 3 Yaş Çocuk Psikolojisi Hakkında bu yaşlar çocukların psikolojilerinin bozulacağı sağnak zamandır. Her zaman 10 adım ötenizi düşünün yani çocuklarınızı. Onlar yarınların geleceği , umudu , ışığı unutmayın . Umarım bu yazımızı okuyanlar birşeyler anlayıp yapmak istediklerinizden vazgeçer…

(-KONU ÖNERİSİ – Çocuk İstismarına Hayır Yazımız için Tıklayın..

İnceleme Sonucu

Çocuk psikolojisinin önemi hakkında tüm sorularınız için ulaşabilirsiniz.
9.5

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba Admin